top of page
Търсене
Снимка на автораЕтi

Книгите| Убийство в "Ориент Експрес"


Автор: Агата Кристи

Издателство, година: ФАР, 1991

Превод: Александър Хрусанов

Брой страници: 264

Жанр: мистерия, криминален

Оценка: 4.5 / 5 ⭐️


Агата Кристи съвсем основателно е определяна като кралицата на криминалния жанр!


Като фен на мистериите и детективските истории съм ужасно впечатлена от майсторството и таланта за обрат на лейди Кристи.


Първото издание на книгата е от 1934г., когато жената се е възприемала основно като домакиня и майка. Но Агата Кристи показва на света, че жените имат какво да кажат и го правят дяволски добре.


Книгата беше избрана през м.Май'20 от Читателски клуб - Варна.


ВАЖНО: възможно е да съдържа спойлери

 
Най-известният криминален роман в света от кралицата в жанра - Агата Кристи!

Еркюл Поаро пътува с Ориент експрес, но малко след полунощ луксозният влак засяда в снежна преспа. На сутринта пътниците са с един по-малко. Американски магнат е намерен мъртъв в купето си, а вратата е заключена отвътре. Пътуващите са откъснати от света и разчитат на Поаро, който единствен може да открие убиеца сред тях.

 

И така... Време е за самата история и моето мнение за нея.


"Убийство в "Ориент Експрес" е роман за разследването на едно убийство в спалния вагон на влака по време на извънредна ситуация. На пръв поглед всички доказателства сочат към извършител, който вече не е близо до местопрестъплението, но това е само привидно. А понякога - нищо не е такова, каквото изглежда!

Историята е наистина страхотна и вълнуваща!


Много ми хареса разчитането на доказателства и изключително неочаквания обрат относно кой е убиецът.


Ситуацията, в която попадат Еркюл Поаро и останалите пътници в "Ориент Експрес" е уникална и интригуваща. Убийството е извършено във вагон пълен с хора, но никой нищо не е видял или ако е видял, то противоречи с всички останали следи и показания.


Истински или подхвърлени улики; един или двама извършители; мъж или жена - въпросите са много, но само инспекторът може да види цялата картина. Заподозрените са много, но кой е убиецът?

Ако изправите пред истината някого, който ви е излъгал, той обикновено признава - често пъти просто от изненада.

Отново споделям моята оценителна таблица за книгата.

Обожавам стила на писане на Агата Кристи - абсолютно пленяващ! Поглъщах всяка страница въпреки леката тежест в изказа (която приписвам на епохата и времето, в които е творила авторката). Относно темпото на развитие мога да кажа, че е добро. Имайки предвид, че реално нищо не се случва, те държи в напрежение за развръзката.


В романа липсва "чист екшън" (знаеш - преследване, битки, престрелки и т.н.), което за някои може да е досадно и безинтересно, но на мен много ми харесва. Допадна ми да следя разкриването на престъплението стъпка по стъпка.


Героите обаче не са нещо, което ще запомня и определено не са пълнокръвни и живи. Намирах ги за някак непълни и далечни.


Защо харесвам този роман:

+ Хареса ми стилът на писане - увлекателен и завладяващ.


+ Загадката е заплатена и объркана.


+ Има доста скрити елементи.


+ Сюжетната линия предлага много заподозрени, но уликите обвиняват и оневиняват едновременно.


Какво не ми допадна в книгата:

- Героите бяха някак "далечни" и си останаха непознати до края на историята.


- Еркюл Поаро ми беше твърде помпозен и леко превзет. Но - доколкото знам - това е била и целта.

- Необходимо е време да свикнеш с начина на изразяване на автора и самия език - в началото на мен ми идваше малко тежък. Но това бързо се преодолява - само след няколко страници.


Като заключение мога да кажа, че романът много ми хареса!


Самият факт, че книгата е издадена за първи път преди 86 години и все още интригува читателите е впечатляващ и говори достатъчно!


Бих ли препоръчала книгата? - Определено! Всички фенове на мистериите и загадките ще се насладят на този изключителен роман.


Това беше моето мнение за романа на Агата Кристи "Убийство в "Ориент Експрес". В следващите редове ще ти разкажа малко за самата писателка, вдъхновението ѝ за написването на романа и за главния герой - мосю Еркюл Поаро.

 

Смятам, че информацията е наистина интересна (поне за мен ми беше такава).


- Книгата е отчасти базирана на две реални събития:

  • През 1929г. влакът "Ориент Експрес" е блокиран от снежна буря в Черкезкьой, Турция за цели 6 дни. Но това не е прецедент в историята на "Ориент Експрес" - две години по-късно самата авторка попада в подобна ситуация, макар и значително по-лека. Поради проливен дъжд и причиненото от него наводнение, влаковата композиция остава спряна за определено време. Именно това преживяване дава вдъхновение за сцената на романа "Убийство в "Ориент Експрес"

  • Случаят Линдберг е шокиращо реално отвличане на дете. През 1932г. синът на Чарлз Линдберг* е отвлечен от дома си в Ню Джърси. Чарлз младши е едва на 20 месеца, когато това се случва. В леглото на детето е намерена бележка с искане за откуп. Въпреки плащането на поисканите от похитителя 50 хиляди долара, малкият Чарлз така и не е върнат на семейството си. Два месеца след отвличането, в гора близо до дома на Линдберг, са открити останките на детето. Вдъхновена от тази ужасяваща история, Агата Кристи преплита убийството във влака с случая с отвличането на детето на семейство Армстронг.

*През 1927г. Чарлз Линдберг извършил първия самостоятелен полет без прекъсване над Атлантика с малкия си моноплан „Спирит ъв Сейнт Луиз”. Полетът е между градовете Ню Йорк и Париж.


Както вече казах - Агата Кристи е пътувала в "Ориент Експрес". За първи път през 1928г., но след това споделя, че преживяването не ѝ било любимо заради дървеници в купето ѝ. За романа си, тя много щателно проверява купетата, точното положение на дръжките на вратите, къде се намират ключовете за осветлението и записва всеки детайл. През 1934г., в стая 411 на х-л Пера Палас в Истандул, Турция, Агата Кристи използва всички свои записки и написва романа "Убийство в "Ориент Експрес". Днес, стая 411 на хотел Пера Палас, е известна като "Стаята на Агата Кристи" и (стига да не е заета за нощувка) може да се посети от туристи.


Любопитно е, че до смъртта на Кристи са режисирани общо 24 екранизации на нейни романи, като тя харесва само две от тях:

  • Свидетел на обвинението (1957г.) с режисьор Били Уайлдър

  • Убийство в "Ориент Експрес" (1974г.) с режисьор Сидни Лумет

Именно на премиерата на филма "Убийство в "Ориент Експрес"(1974г.) в Лондон е последната публична поява на Агата Кристи, която тогава е на 84г.


Ами това исках да ти кажа за книгата и автора, което смятам, че е доста интересно.

 

Главният герой - кой всъщност е Еркюл Поаро:


За да опознаеш по-добре главния персонаж - известният инспектор Еркюл Поаро, първо ще ти го представя. За съжаление, в "Убийство в "Ориент Експрес" (като за напред, споменавайки заглавието, ще изписвам само УОЕ) няма така детайлно описание на героя.

Затова ще си позволя да ти кажа как самата авторка описва героя в книгата си "Аферата в Стайлс" - първият ѝ роман и дебютна поява на Поаро:

Инспекторът "беше дребно човече с необикновена външност. Едва ли бе по-висок от 1.60м, но в осанката му имаше силно изявено достойнство. Главата му наподобяваше яйце и той винаги я накланяше на една страна. Имаше сиви мустаци, които носеше по военному. [...] Този чудат наконтен човечец, който сега накуцваше, навремето се е славел като един от най-почитаните служители на белгийската полиция."

Еркюл Поаро се зае със задачата да не потопи мустаците си в супата.

Интересен факт е, че Еркюл Поаро е единственият измислен герой, получил некролог на страниците на списанието НЮ ЙОРК ТАЙМС. На 6ти август 1975г. е публикувано съобщение за смъртта на известния нереален инспектор.


Това, което също ми направи впечатление (докато рових за допълнителна информация), беше категоричните становища на Кристи, че тя всъщност ни най-малко не харесва мосю Поаро. И честно казано, докато четях УОЕ, можех да усетя това "нехаресване" - Агата Кристи някак много лесно успя да ми прехвърли тези си чувства.


Но въпреки чувствата си към главния герой, историята беше наистина страхотна и вълнуваща!


 

⬆️ някои от кориците на изданията на книгата ⬆️

80 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page